Tidigare låntagare söker finansiering för att resa 12 parhusenheter med äganderätt i Varberg kommun

Riskbetyg C Löptid 17 månader Årsränta 9% Plats Sverige
9% årsränta | Riskbetyg C

Bolaget önskar att låna SEK 3 000 000 av Kameos långivare till byggnation av 12 parhusenheter med äganderätt, fördelat på 6 huskroppar med en total boarea (`BOA´) om 1344 kvm, i Varberg kommun. Fastigheten är förvärvad, bygglov har vunnit laga kraft och startbesked har erhållits. Bolaget vill med hjälp av denna tranche fortsätta markarbetet.

Per dagens datum har en enhet sålts med förhandsavtal, utöver detta har flertalet spekulanter anmält intresse. Projektet har en återstående förväntad byggnationstid på cirka 8 månader. Detta är den andra tranchen av sju och det totala lånebeloppet uppgår till SEK 33 000 000.

Lånet säkerställs med pant i fastighet med bästa rätt.

Länk till tidigare tranche:

Lån 4008

Projektets styrkor

  • Pant i fastighet med LTV 69%
  • Uppskattad återstående byggnationstid 8 månader
  • Låntagare med ett tidigare återbetalat projekt
  • Förskottsbetalade räntor på Kameos klientmedelskonto (7 mån)

Loan information

Låneinformation

Riskbetyg C
Lånebelopp (SEK) 3 000 000
Trancher 2 (7)
Låntagare FoF JKA Development THREE AB
Anledning till lån Byggnadskreditiv
Flexibel löptid mån Min 3 mån | Max 17 mån
Säkerhet Pant i fastighet
Lån i förhållande till försäljningspris (LTV)* 69%*
Årsränta 9%
Teckningsperiod 2022-05-13 – 2022-05-18
Möjligt för låntagare att förlänga teckningsperioden Ja

*LTV, lån i förhållande till uppskattat försäljningspris uppskattas till LTV ca. 69%.

Investeringsvillkor

Investeringen sker genom ett lån till FoF JKA Development THREE AB, 559303-1726. Företaget önskar att låna totalt SEK 33 000 000 av Kameos långivare. Detta är den andra av sju trancher och är om SEK 3 000 000.

Räntebetalningar sker månadsvis genom förskottsbetalade räntor på Kameos klientmedelskonto. Återbetalning sker i samband med att enheterna säljs och tillträds.

Låntagare FoF JKA Development THREE AB
Organisationsnummer 559303-1726
Lånebelopp (SEK) 3 000 000
Tranche 2 (7)
Anledning till lån Byggnadskreditiv
Återbetalningsplan, räntor och lån Försäljning
Årsränta 9%
Månadsränta 0,75%
Amorteringsförfarande Full återbetalning på slutdagen
Ränteutbetalningar Månatliga
Flexibel löptid Min 3 mån | Max 17 mån
Trancher* Lånebelopp (SEK) Årsränta Säkerhet Status
1 8 000 000 9% Bottenpant i fastighet Avslutad
2 3 000 000 9% Bottenpant i fastighet Pågående
3 3 000 000 9% Bottenpant i fastighet Kommande
4 3 000 000 9% Bottenpant i fastighet Kommande
5 3 000 000 9% Bottenpant i fastighet Kommande
6 3 000 000 9% Bottenpant i fastighet Kommande
7 10 000 000 9% Bottenpant i fastighet Kommande
Totalt 33 000 000

*Observera att ovan tranche plan kan förändras och endast är indikativ.

Säkerhetspaketet

För detta lån ställs säkerhet bestående av pant i fastighet med bästa rätt i stamfastigheten Varberg Värö 2:18. Då stamfastigheten är under styckningsärende hos Lantmäteriet planeras stamfastigheten att delas upp i 12 fastigheter/styckningslotter. I samband med att detta sker kommer pantbrevsbeloppet i stamfastigheten fördelas över dessa 12 nya styckningslotter. När dessa styckningslotter säljs och tillträds kommer respektive pant och styckningslott att släppas tills Lånet är fullt återbetalt.

Pantsättare FoF JKA Development THREE AB
Långivarombud* Kameo Svensk Filial
Säkerhetsobjekt i ** Varberg, Värö 2:18***
Prioritet 1:a prioritets pant inom SEK 0 – SEK 33 000 000

*Långivarombudet innehar Säkerhetsobjektet såsom ombud för samtliga Långivare.

**När de Säkerställda Förpliktelserna blivit fullt och slutligt fullgjorda ska Långivarombudet släppa objektet/en.

*** Fastigheten har ett pågående styckningsärende.

Företaget

FoF Real Estate Management AB (FoF RE 559244-2551) ägs till 70% av till FoF Family Office Invest I Sverige AB (FoF) och 30% Av Managementkonsult Conny Johansson AB. FoF grundades våren 2000 av VD, Johan Berggren. Ett av FoFs uppdrag är att utveckla och investera i fastigheter vilket sker i FoF Real Estate Managment AB med dotterbolag. FoF har kontor och säte i Göteborg med ett kontor i Stockholm.

Fastighetsbenet bildades i slutet av 2019.

lån-4009-org struktur

Nyckelpersoner:

Mattias Gustavsson (JKA Utveckling AB)

Har 15 års erfarenhet från byggbranschen och har deltagit i flera fastighetsprojekt av motsvarande karaktär.

Martin Kumar VD, FoF Real Estates Management AB

Har mer än tio års erfarenhet av fastighetsutveckling. Under flera år har han varit med och utvecklat stora projekt i västra Sverige. Har även stor erfarenhet av att driva stora som små projekt inom stadsutveckling/bostadsutveckling både som VD på FoF Real Estate och från hans tidigare anställningar på Willhem, OBOS och Skanska.

Conny Johansson CFO, FoF Real Estates Management AB

Bakgrund som elingenjör, programmerare, ekonomichef, egen företagare, managementkonsult samt BI konsult. Har arbetat med både privat och offentlig verksamhet. På senare år har arbetet till stor del handlat om fastighetsbolag och byggbolag och de utmaningar de ställs inför i projektrelaterad verksamhet både vad avser redovisning, planering och processer. Han har suttit som konsult och varit ansvarig för att förbereda IT och administration vid starten av Willhem som inledningsvis köpte ett stort fastighetsbestånd.

Johan Berggren CEO, FoF Family Office

Arbetat inom finansbranschen sedan 1990. 10 år inom Skandia och grundare av FoF Family Office år 2000.

Finansiell information

Se bilagor.

Projektet

Projektet avser byggnation av sex parhus i Väröbacka i Varberg kommun. Den totala boarean uppgår till 1344 kvm och är fördelad på 12 parhusenheter om 112 kvm/styck. Fastigheten förvärvades under år 2021 och hittills har bolaget investerat eget kapital om totalt SEK 10 500 000 i projektet. Bolaget har erhållit bygglov samt startbesked för ändamålet.

Byggnationen utförs genom totalentreprenad, i enlighet med ABT 06, av Eksjöhus Bostad AB och förväntas vara färdigställt i januari 2023. Läs mer om totalentreprenören här.

För entreprenadarbetet har moderbolaget för Eksjöhus Bostad AB ställt ut en fullgörandeförsäkring om 10% av entreprenadsumman.

lån-4009-slide

lån-4009-slide3

I projektet har befintliga byggnader om 1250 kvadratmeter rivits och 650 meters förläggning av kommunalt vatten och avlopp till kommunens förbindelsepunkt. I dagsläget pågår intern förläggning av VA stammar inom området. Produktionen av husstommar är påbörjad i fabriken.

lån-4009-Bild1

Byggprocess
Fastighetsbeteckning Varberg Värö 2:18
Adress Värö 24
BOA 1344 kvm
Byggår 2022/2023
Antal enheter som ska byggas 12 stycken
Beviljat bygglov Ja
Totalentreprenad Ja, Eksjöhus Bostad AB
Beräknad produktionstid 11 månader
Beräknad återstående produktionstid 8 månader

Försäljningen är påbörjad där en enhet hittills har sålts med förhandsavtal samt flertalet spekulanter visat intresse. Resterande enheter kommer att säljas löpande under byggnationstiden. Försäljningen sker genom Svensk Fastighetsförmedling. Inflyttning är planerad till Q1 2023. Ansvarig mäklare värderade enheterna färdigställda till cirka SEK 48 000 000, vilket ger en LTV om ca 69%.

Försäljningsprocess
Antal objekt 12 sycken
Storlek 112 kvm
Sålda på ritning 1 av 12 stycken
Anlitad mäklare Christian Werdin, Svensk Fastighetsförmedling
Projekthemsida Värö Kyrkby
Planerat tillträde Q1 2023
Läge C*

* Forum (Datscha)

Området

Väröbacka är en tätort belägen ca 2 mil norr om Varberg. Med närhet till skog, mark, havet och de goda pendlingsmöjligheterna är Väröbacka en tätort som passar de flesta.

lån-4009-område

Referensprojekt

Nyköping, 19 radhusenheter

FoF har tidigare upptagit ett lån om SEK 36 500 000 genom Kameos långivare för att slutföra ett projekt bestående av 19 radhuslägenheter i Nyköping. Projektet startade i oktober 2020 och har slutförts sekventiellt där sista enheterna planeras att tillträdas under Q2 2022. Lånet har återbetalas till Kameos investerare.

lån-4009-Återbetalningsbild

Borås, 17 radhusenheter

FoF har beviljats finansiering genom Kameo om SEK 45 000 000 av Kameos långivare för att slutföra ett projekt bestående av 17 radhuslägenheter i Borås. I skrivande stund, 2022-05-02, är 11 enheter sålda. Projektet är påbörjat samt planeras att färdigställas i Maj 2023 där byggnationen sker genom totalentreprenören Mjöbäcks Entreprenad AB.

Lån 3886

Lån 3980

lån-4009-Bild3

Potentiella risker med projektet

Att investera genom Kameo innebär alltid en risk, och kan leda till förlust. Det är ingen garanti att du får din investering tillbaka.

Som för alla fastighetsutvecklingsprojekt finns vissa risker som du måste vara medveten om. Fastighetspriserna i området kan både gå upp eller ner under låneperioden som lånet löper. Risken finns att marknadspriset faller, vilket innebär att försäljningspriset kan påverkas negativt.

Kameo som långivarombud har rätt för långivares räkning att realisera de aktuella säkerheterna som är definierade i detta lån om låntagaren inte kan betala tillbaka lånet.

Bilagor

Den här sidan har uppdaterats med en ny struktur. Klicka på knappen för att se innehållet i det tidigare formatet.