Tidigare låntagare söker kapital för att renovera befintlig fastighet samt för att refinansiera befintlig skuld
8% årsränta | Riskbetyg B
Bolaget önskar att låna totalt SEK 4 000 000 av Kameos långivare för att renovera befintlig fastighet samt för att stärka kassaflödet inom koncernen genom att refinansiera delar av en tidigare kredit via Kameo (lån 3146). Fastigheten ligger belägen i attraktivt handelsområde i Erikslund, Västerås. Låntagaren har haft två tidigare projekt genom Kameos långivare som är fullt återbetalda. Lånet säkerställs genom pant i fastighet samt moderbolagsborgen. Återbetalning av lånet sker genom refinansiering via bank eller annan aktör senast på slutdagen.
Projektets styrkor
- Tidigare låntagare med två fullt återbetalade projekt
- Fastighet belägen i attraktivt handelsområde
- Pant i fastighet
- Belåningsgrad om 55% i fastighet med stabilt kassaflöde
- Moderbolagsborgen
Loan information
Låneinformation
Riskbetyg | B |
---|---|
Lånebelopp (SEK) | 4 000 000 |
Trancher | 1 (1) |
Låntagare | Kuggstången AB |
Anledning till lån | Renovering samt refinansiering |
Flexibel löptid mån | Min 3 mån | Max 24 mån |
Säkerhet | Pant i fastighet |
Lån i förhållande till försäljningspris (LTV)* | 55%* |
Årsränta | 8% |
Teckningsperiod | 2020-11-30 – 2020-12-06 |
Möjligt för låntagare att förlänga teckningsperioden | Ja |
*LTV, lån i förhållande till uppskattat värde av säkerhetspaketet uppskattas till cirka 55 %.
Investeringsvillkor
Investeringen sker genom ett lån till Kuggstången AB, org. nr 556454-7593. Företaget önskar att låna totalt SEK 4 000 000 från Kameos långivare och lånet löper över 24 månader.
Räntebetalningar sker månatligen genom verksamhetens kassaflöde. Återbetalning av lånet sker senast vid slutdatum genom refinansiering via bank eller annan aktör.
Låntagare | Kuggstången AB |
---|---|
Organisationsnummer | 556454-7593 |
Lånebelopp (SEK) | 4 000 000 |
Tranche | 1 (1) |
Anledning till lån | Renovering av befintlig fastighet samt delåterbetalning av lån |
Återbetalningsplan, räntor och lån | Kassaflöde och refinansiering |
Årsränta | 8 % |
Månadsränta | 0,67% |
Amorteringsförfarande | Full återbetalning på slutdagen |
Ränteutbetalningar | Månatliga |
Flexibel löptid | Min 3 mån | Max 24 mån |
Trancher | Lånebelopp (SEK) | Årsränta | Säkerhet | Status |
---|---|---|---|---|
1 | 4 000 000 | 8% | Pant i fastighet | Pågående |
Totalt | 4 000 000 |
Säkerhetspaketet
Pantsättare | Kuggstången AB, 556454-7593 |
---|---|
Långivarombud* | Kameo Svensk Filial |
Säkerhetsobjekt i ** | Västerås Kuggstången 9 |
Prioritet | 1:a prioritets pant inom SEK 40 815 000 – 44 815 000 |
Borgensåtagande | Sit Down Holding AB, 559075-6242, för hela lånebeloppet |
*Långivarombudet innehar Säkerhetsobjektet såsom ombud för samtliga Långivare.
**När de Säkerställda Förpliktelserna blivit fullt och slutligt fullgjorda ska Långivarombudet släppa objektet/en.
Företaget
Kuggstågen AB är ett fastighetsbolag verksamt i Västerås. Kuggstången AB har en handelsfastighet som ligger i Erikslundshandelsområde i Västerås. Området anses som en av de mest attraktiva handelsområdena i Sverige.
Övriga koncernbolag
Sit down Export AB
Sit Down Export AB både konstruerar och hyr ut eventutrustning. Bland annat har de levererat läktare i anodiserad aluminium sedan 1980-talet. Läktarsystemet har vunnit världsrykte tack vare sin lika innovativa som enkla konstruktion. Sit Down Export AB har återförsäljare i Finland, Danmark, Polen. Lettland, Estland, Litauen och i Kanada. Läs mer här.
Lögarängen AB
Bolaget bedriver ett fastighetsbolag som äger en fastighet i Västerås City. Belägen precis intill mälaren. Fastigheten är per idag fullt uthyrd till en restuarangkrögare, samt till moderbolaget i koncernen för kontorslokaler.
Herrevad 6:9 AB
Bolaget är ett fastighetsbolag som äger en industrifastighet belägen i Kolbäck strax utanför Västerås. Läs mer om fastigheten och bolaget i tidigare lån till bolaget (lån 3146).
Finansiell information
Se bilagor.
Projektet
Låntagaren söker finansiering om totalt SEK 4 000 000, för renovering av befintlig fastighet samt för att delåterbetala delar av tidigare skuld till Kameo för att stärka koncernens kassaflöde.
Bolaget ska byta ut en ventilationsenhet samt renovera befintliga trappor och hissar i fastigheten.
Resterande del av krediten, SEK 1 900 000, ska gå till att delåterbetala lån 3146, som är ett lån som systerbolaget Herrevad 6:9 AB upptog för diverse renoveringar samt för refinansiering av en tidigare skuld. Renoveringarna är nu utförda men där hyresintäkterna har sinat något under året till föjd av Covid-19, vilket har lett till att den löpande amorteringen har blivit något för aggressiv för systerbolaget Herrevad 6:9 AB. Denna kredit hjälper därmed bolaget att amortera ned skulden till ett amorteringsfritt lån vilket stärker bolagets kassaflöde samtidigt som lånet till Kameos långivare i lån 3146 delåterbetalas med SEK 1 900 000 och därmed förbättrar belåningsgraden och säkerheten i lånet.
Kuggstången AB har totalrenoverat sin fastighet under de senaste åren och har snart gjort de sista hyresgästanpassningarna så att hela fastigheten kan vara fullt uthyrt. Det är endast en mindre hyresgäst som väntar på att dess lokal ska vara färdig för inflytt, vilket den planeras att vara till februari 2021. Fastigheten genererar 5 796 000 SEK i hyresintäkter vid full uthyrning. Under 2020 räknar bolaget med att erhålla hyresinäkter strax under 5 000 000 SEK på grund av hyresgästanpassningarna som gjorts under året samt på grund av att några av lokalerna har stått tomma under en kortare period. Detta till följd av Covid-19 som bröt ut vilket ledde till att några av bolagets hyresgäster försattes i konkurs. Trots det så lyckades bolaget att hitta nya hyresgäster inom kort där ingen lokal stod vakant mer än två månader. Bolaget planerar att erhålla fullhyresintäkt under 2021.
Det finns en värdering utförd av Properate VärderingsInstitutet, daterad 2020-11-14, som värderar fastigheten till SEK 81 000 000 i aktuellt skick. Den uthyrningsbara arean uppgår till 4 623 kvm, nuvarande fördelat på 10 hyresgäster. Byggnaden bedöms vara i gott skick. Några kostnader utöver avsättning för sedvanligt periodiskt underhåll bedöms inte som nödvändigt under de närmaste åren.
Fastigheten | |
---|---|
Fastighetsbeteckning | Västerås, Kuggstången 9 |
Adress | Kuggstångsgatan 3-5 |
LOA | 4623 kvm |
Byggår | 1990/2017 |
Området
Västerås kommun ligger i Västmanlands län och har ca 134 000 invånare. Kommunen är Sveriges sjätte folkrikaste och centralorten Västerås är den femte största i Sverige. Med sitt läge i Mälardalen har staden blivit en stor regionhandelstad och fler av de stora livsmedelskedjorna har sina lagercentraler här. Erikslund är en av Sveriges mest attraktiva handelsområden. I närheten av fastigheten finns butiker som Ikea, Swedol, Mio, Byggmax med flera.
Referensprojekt
Refinansiering av skuld samt renovering av fastighet – Herrevad 6:9 AB
Herrevad 6:9 AB avsåg att refinansiera en skuld samt utföra diverse renoveringar. Renoveringarna är nu utförda där bolaget nu kommer delåterbetala sin utestående skuld med 1 900 000 SEK för att förbättra dess kassaflöde. Detta leder till att bolaget får ett amorteringsfritt lån under resterande period och förbättrar bolagets kassaflöde vilket även sänker skulden till Kameos långivare i lån 3146 från SEK 4 333 333 (per publicering av detta lån) till SEK 2 433 333. På bilden nedan ses Kameos representant på platsbesök i november 2020.
Refinansiering av skuld samt vidareutveckling av fastighet - Kuggstången AB
Kuggstången AB avsåg bland annat genom lån 2236 att skapa tidsutrymme för att aktivt jobba fram en långsiktig refinansieringslösning av lån som då onödigt belastade företaget. Låntagaren fick redan efter drygt 2 månader en långsiktig lösning och återbetalade hela lånet om SEK 2 500 000.
Uppförande av restaurang - Lögärängen AB
Byggnation av restaurang vid vattnet centralt i Västerås. Ovanvåningen är vigd åt konferenser och andra evenemang. Kameos långivare var i detta projekt med och finansierade projektet från byggstart till mål. Det totala lånebeloppet uppgick till 7 500 000 SEK.
Potentiella risker med projektet
Att investera genom Kameo innebär alltid en risk, och kan leda till förlust. Det är ingen garanti att du får din investering tillbaka.
Som för alla fastighetsprojekt finns vissa risker som du måste vara medveten om. Fastighetspriserna i området kan både gå upp eller ner under låneperioden som lånet löper. Risken finns att marknadspriset faller, vilket innebär att försäljningspriset kan påverkas negativt. Med anledning av rådande marknadsläge finns det en risk att försäljningsarbetet kan komma att försvåras. Vilka följder virus-utbrottet kommer att få på samhället är i dagsläget osäkert och kan komma att påverka bostadsmarknaden.
Kameo som långivarombud har rätt för långivares räkning att realisera de aktuella säkerheterna som är definierade i detta lån om låntagaren inte kan betala tillbaka lånet.
Bilagor
Den här sidan har uppdaterats med en ny struktur. Klicka på knappen för att se innehållet i det tidigare formatet.